MyLease logo png

Artykuł

7 najczęstszych błędów przy zakupie auta – możesz ich uniknąć

Zakup nowego samochodu to zawsze spore wyzwanie. Jest to decyzja, którą niezależnie od preferencji i oczekiwań trzeba dokładnie przeanalizować. Kupując auto bierzemy pod uwagę wiele czynników, jednak nie raz okazuje się, że nie wybraliśmy odpowiednio. Dowiedz się, jakich błędów unikać i na co uważać przy zakupie samochodu, aby być w pełni zadowolonym z wyboru. Dlaczego emocje nie są dobrym doradcą oraz czemu najtańsze auto używane może wcale nie musi okazać się najbardziej ekonomiczne? Zobacz jakie błędy najczęściej popełniamy przy zakupie pojazdu.

Sugerowanie się tylko ceną samochodu

Cena samochodu jest jednym z głównych czynników wpływających na wybór zarówno samochodu nowego jak i używanego auta. Niewątpliwie jest to bardzo istotna kwestia, jednak często pomijamy aspekt innych kosztów związanych z utrzymaniem pojazdu np. części, eksploatacji. Oczywiście wybierając auto trzeba założyć orientacyjny budżet jednak to nie wszystko. Każdy samochód (z wyjątkiem kolekcjonerskich) z wiekiem traci na wartości. Zakłada się, że przez pierwsze 3 lata jest to około 30-50% wartości samochodu, dlatego warto poszukać modeli których cena stosunkowo spada najmniej. Należy także zwrócić uwagę na spalanie paliwa, a także na dostępność części zamiennych i serwisu, które w przypadku zakupu samochodu niektórych, egzotycznych marek mogą być słabo dostępne i co za tym idzie – bardzo drogie. Inna sprawa to wyposażenie. Wyposażenie tańszych samochodów pozostawia wiele do życzenia, co wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. W drugą stronę natomiast – zastanów się czy potrzebujesz wszystkich tych gadżetów, które oferuje droższy model. Te kwestie prowadzą nas do konkluzji, że cena auta nie jest najważniejsza, gdyż jest to koszt, który podejmujemy tylko raz, a utrzymanie samochodu będzie obciążać nasz portfel regularnie. Bądźmy realistami.

Zakup nowego samochodu pod wpływem emocji

Zakup samochodu zawsze wiąże się z dużą dawką pozytywnych emocji, które jednak nigdy nie są dobrym doradcą zakupowym. Natłok myśli i euforia mogą odwrócić naszą uwagę od tego, co ważne. Nie raz jedziemy daleko, aby zobaczyć wymarzone auto, na które już mocno się nastawiliśmy i czasem szkoda nam wracać z niczym. Taka sytuacja może przyćmić naszą czujność i sprawić że zdecydujemy się na samochód na podstawie dopuszczalnego pierwszego wrażenia.

Brak odpowiedniego porównania marek i modeli samochodów

Rynek samochodów jest ogromny, a internet jest nieskończonym źródłem informacji. Często kierujemy się sentymentem i sympatią do danej marki, jednak w obecnych czasach wszystko dynamicznie się zmienia i powinniśmy mieć to na uwadze. Chcąc kupić samochód, zaleca się nie tylko dokładne sprawdzenie auta, którym jesteśmy zainteresowani, ale także zapoznanie się z konkurencyjnymi modelami, również innych marek. Warto porównać ich wyposażenie i inne szczegóły, a opinie o danych modelach bardzo łatwo znaleźć w internecie. W mylease.pl dodatkowo możesz skorzystać z darmowej konsultacji, jeśli chcesz porozmawiać o wyborze wymarzonego samochodu z wykwalifikowaną osobą, które dysponuje wiedzą na temat wszystkich marek.

Brak wiedzy, co oglądać w samochodzie

Moment oględzin auta to czas, w którym spływa na nas mnóstwo nowych informacji. Najlepszy sposobem, aby nie zgubić się w swoich myślach jest wcześniejsze przygotowanie listy. Taką listę można sporządzić na spokojnie, nawet z pomocą innych osób, które być może mają więcej doświadczenia w temacie zakupu nowego auta. Jeśli zupełnie nie znasz się na samochodach, to masz 3 możliwości:

  • dokładnie się przygotować, poczytać, porozmawiać z innymi
  • zabrać ze sobą osobę która dysponuje motoryzacyjną wiedzą
  • skorzystać z pomocy profesjonalistów weryfikujących stan techniczny pojazdu

Ignorowanie stanu technicznego i usterek

To bardzo popularny błąd w przypadku zakupu samochodu używanego. Bardzo często kupujesz używane auto oczami. Sprzedawcy używanych samochodów dbają o ich atrakcyjny wygląd zewnętrzny, co może uśpić Twoją uwagę i sprawić, że stan techniczny pojazdu przejdzie na drugi plan. Daj sobie szansę, aby lepiej poznać stan auta. Zadawaj wnikliwe pytania, analizuj, skorzystaj z jazdy próbnej. Spokojnie przeczytaj wszystkie dokumenty, a szczególnie umowę sprzedaży.  Często także mocno sugerujemy się przebiegiem samochodu, a pamiętaj, że każdy kierowca inaczej korzystał ze swojego pojazdu i mniej lub bardziej o niego dbał. Zatem przebieg może mieć niewiele wspólnego ze stanem technicznym samochodu.

Z naszego poprzedniego artykułu dowiesz się, jak dokładnie sprawdzić samochód przed zakupem, aby móc w pełni cieszyć się swoim nowym pojazdem bez niepotrzebnego stresu i nieprzyjemności.

https://mylease.pl/artykul/sprawdzanie-samochodu-przez-zakupem-wszystko-co-musisz-wiedziec/

Zakup auta z niesprawdzonego źródła

Jak w każdej branży – również w samochodowej nie brakuje nieuczciwych sprzedawców. Samochód może sprzedać każdy, dlatego warto wybrać sprawdzony komis, czy dealera. Właśnie z tego powodu także sprawdzanie stanu pojazdu jest tak istotne. Zanim umówisz się na oględziny wybranego samochodu porozmawiaj z dealerem i poszukaj w internecie informacji na temat tej osoby/firmy. Dodatkowo kierowanie się poleceniem znajomych może okazać się pomocne. Umowa sprzedaży to podstawowy dokument, na którym sprzedawcy nie raz próbują nas oszukać np. wpisują coś drobnym maczkiem, dodają adnotację o usterce lub wpisują niepoprawną datę. Oczywiście wybierając renomowany salon, czy komis, ten problem nas nie dotyczy, co nie zmienia faktu, że powinniśmy dokładnie czytać dokumenty, które podpisujemy. Serwisy takie jak mylease.pl gwarantują zakup ze sprawdzonych źródeł, dlatego zalecamy korzystanie z ich usług.

Dodatkowo sprawdź numer vin i numer rejestracyjny a na https://historiapojazdu.gov.pl/ dowiesz się wszystkiego o historii Twojego potencjalnego pojazdu.

Nierozeznanie ofert finansowania

Kupno auta wiąże się z wyborem finansowania. Często na pozór atrakcyjna oferta, w przeliczeniu może okazać się nie do końca korzystna. Mając dwa wybrane modele samochodów rozeznajmy ich finansowanie, bo może to istotnie wpłynąć na naszą decyzję. Przed podjęciem wyboru dowiedz się jaka forma finansowania najlepiej się u Ciebie sprawdzi: leasing, kredyt, a może najem? Jeśli zastanawiasz się jak dobrać parametry leasingu, to możesz skorzystać z naszego kalkulatora leasingowego:

https://mylease.pl/kalkulator-leasingowy/

Podsumowując, korzystaj ze swojej wiedzy, którą nabyłeś po przeczytaniu tego artykułu i jeśli chcesz kupić auto, to nie dołączaj do grona osób popełniających te same błędy. Cały proces zakupu jest skomplikowany i należy mieć świadomość, że wnikliwa analiza będzie wymagała od nas sporego zaangażowania. Jakie błędy mogą nam zagrozić? Brak sprawdzenia samochodu w odpowiedni sposób, niedokładne przeanalizowanie umowy sprzedaży samochodu, niewystarczające rozeznanie rynku, nietrafiony wybór modelu, nieuczciwy sprzedający i wiele innych. Nie daj sobie przysporzyć niepotrzebnych nieprzyjemności i kupuj odpowiedzialnie, aby móc w pełni, bez problemów cieszyć się swoim zakupem.

Dowiedz się więcej
o naszej firmie

Pamiętaj, że podczas konsultacji, możesz zadać nam dowolne pytanie - nasz specjalista pomoże przy wyborze samochodu oraz dopasowaniu najlepszego finansowania oraz szczegółowo wyjaśni cały proces.

Tło z biurem MyLease
Zdjęcie komputera z kalkulatorami
Zdjęcie komputera z kalkulatorami

Umów się na
bezpłatną konsultację

Pamiętaj, że podczas konsultacji, możesz zadać nam dowolne pytanie - nasz specjalista pomoże przy wyborze samochodu, dopasowaniu najlepszego finansowania oraz szczegółowo wyjaśni cały proces.

Dowiedz się więcej na temat opcji finansowania

Leasing jest aktualnie najpopularniejszą metodą finansowania samochodów przez firmy oraz osoby fizyczne.

Jest to nowoczesna forma użytkowania pojazdu przez wskazany w umowie okres przy określonym limicie kilometrów.

Jest to nowoczesna forma użytkowania pojazdu przez wskazany w umowie okres przy określonym limicie kilometrów.

Jest udzielana przez firmy leasingowe i jest przeznaczona tylko na sfinansowanie środków trwałych.

Sprawdź nasze inne marki oraz segmenty

Logo segmentu Suzuki
Zdjęcie samochodu z segmentu Suzuki

Suzuki

Logo segmentu Peugeot
Zdjęcie samochodu z segmentu Peugeot

Peugeot

Logo segmentu BMW
Zdjęcie samochodu z segmentu BMW

BMW

Logo segmentu Volkswagen
Zdjęcie samochodu z segmentu Volkswagen

Volkswagen

Logo segmentu Mazda
Zdjęcie samochodu z segmentu Mazda

Mazda

Logo segmentu Opel
Zdjęcie samochodu z segmentu Opel

Opel

Logo segmentu Hyundai
Zdjęcie samochodu z segmentu Hyundai

Hyundai

Logo segmentu Skoda
Zdjęcie samochodu z segmentu Skoda

Skoda

Logo segmentu Renault
Zdjęcie samochodu z segmentu Renault

Renault