MyLease logo png

Artykuł

Co z podatkami VAT i PIT po zakończeniu umowy leasingu? Nowe stanowisko fiskusa

W ostatnich czasach, leasing stał się jedną z najpopularnieszych form finansowania, z której korzystają zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą takie rozwiązanie jest opłacalne z podatkowego puntu widzenia. Niestety, Polski Ład wprowadził pewne komplikacje dotyczące kwestii wykupu lub odsprzedaży samochodu po zakończonej umówię leasingu. Leasingobiorcy zostali postawieni przed obowiązkiem odprowadzania podatku przez 6, kolejnych lat. Część z nich znalazło sposób na obejście tych opłat, ale równocześnie powstało wiele pytań na temat podatku VAT i podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Na szczęście, w ostatnim czasie fiskus przedstawił swoje, nowe stanowisko na ten temat.

Co z dodatkowymi opłatami

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, przedsiębiorca nie będzie zobowiązany do ponownego płacenia podatku VAT podczas wykupu samochodu, gdyż uiszczał taką opłatę podczas trwania umowy leasingowej. Sytuacja zmienia się w przypadku wykupu przed zakończeniem umowy leasingowej, wtedy leasingobiorca musi ponieść konsekwencje podatkowe.

Również dla osoby fizycznej fiskus przekazał dobre wieści. Nie będzie konieczności odprowadzania dodatkowych opłat także w tym wypadku. 

Jak korzystnie rozliczyć leasing

Istnieje kilka możliwości rozliczenia leasingu i zakończenia umowy. Eksperci prześwietlili każdy z nich i szczegółowo wskazali, w jakim przypadku, który jest korzystny. Okazuje się, że wszystko zależy od tego, jaki jest nasz cel i jak planujemy użytkować samochód. Jeśli chcemy zaoszczędzić na podatkach, to kluczową kwestią jest prawidłowe zaplanowanie rozliczenia przed podpisaniem umowy leasingu. Na co zwrócić uwagę?

  • Zakładając, że leasingobiorca będzie chciał od razu dokonać sprzedaży pojazdu po jego wykupie, to dobrym rozwiązaniem może być umowa leasingu z relatywnie wysoką ceną wykupu, zbliżoną do rynkowej wartości pojazdu. W tej sytuacji skorzysta się na odliczeniach vatowskich.
  • Jeśli po wykupie z leasingu podatnik korzysta z auta krócej niż rok, to optymalny będzie wykup do działalności gospodarczej, ale bez wprowadzenia auta do ewidencji środków trwałych.
  • Jeśli natomiast pojazd po wykupie z leasingu będzie użytkowany w działalności dłużej niż rok, to najlepszym rozwiązaniem ma być wykup do majątku prywatnego.

Darowizna samochodu dla bliskich – czy to się opłaca

Innym, wartym omówienia aspektem jest darowizna. Wielu użytkowników leasingu znalazło w niej sposób na uniknięcie VAT i PIT. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że jest to możliwe, ale jedynie przy spełnieniu wszystkich zasad dotyczących wykupu samochodu do celów prywatnych. Jeśli samochód stał się majątkiem prywatnym, to nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. 

Podsumowując, nowe stanowisko fiskusa jest pozytywną informacją, ale należy dokładnie ją zgłębić i być świadomym wszystkich regulacji. Trzeba także odpowiednio dopasować umowę leasingu. Są to niezwykle istotne informacje dla osób korzystających z usług leasingowych, gdyż umożliwiają legalne uniknięcie dodatkowych kosztów i opłat. Jak wspomina Business Insider Polska, kluczowe do korzystnego rozliczenia podatkowego leasingu samochodu jest odpowiednie jego zaplanowanie przed podpisaniem umowy leasingu. 

Dowiedz się więcej
o naszej firmie

Pamiętaj, że podczas konsultacji, możesz zadać nam dowolne pytanie - nasz specjalista pomoże przy wyborze samochodu oraz dopasowaniu najlepszego finansowania oraz szczegółowo wyjaśni cały proces.

Tło z biurem MyLease
Zdjęcie komputera z kalkulatorami
Zdjęcie komputera z kalkulatorami

Umów się na
bezpłatną konsultację

Pamiętaj, że podczas konsultacji, możesz zadać nam dowolne pytanie - nasz specjalista pomoże przy wyborze samochodu, dopasowaniu najlepszego finansowania oraz szczegółowo wyjaśni cały proces.

Dowiedz się więcej na temat opcji finansowania

Leasing jest aktualnie najpopularniejszą metodą finansowania samochodów przez firmy oraz osoby fizyczne.

Jest to nowoczesna forma użytkowania pojazdu przez wskazany w umowie okres przy określonym limicie kilometrów.

Jest to nowoczesna forma użytkowania pojazdu przez wskazany w umowie okres przy określonym limicie kilometrów.

Jest udzielana przez firmy leasingowe i jest przeznaczona tylko na sfinansowanie środków trwałych.

Sprawdź nasze inne marki oraz segmenty

Logo segmentu Suzuki
Zdjęcie samochodu z segmentu Suzuki

Suzuki

Logo segmentu Peugeot
Zdjęcie samochodu z segmentu Peugeot

Peugeot

Logo segmentu BMW
Zdjęcie samochodu z segmentu BMW

BMW

Logo segmentu Volkswagen
Zdjęcie samochodu z segmentu Volkswagen

Volkswagen

Logo segmentu Mazda
Zdjęcie samochodu z segmentu Mazda

Mazda

Logo segmentu Opel
Zdjęcie samochodu z segmentu Opel

Opel

Logo segmentu Hyundai
Zdjęcie samochodu z segmentu Hyundai

Hyundai

Logo segmentu Skoda
Zdjęcie samochodu z segmentu Skoda

Skoda

Logo segmentu Renault
Zdjęcie samochodu z segmentu Renault

Renault