MyLease logo png

Artykuł

Czym jest leasing dla klienta indywidualnego i czy to się opłaca?

Leasing jest popularną alternatywą dla kredytu samochodowego. Można z niego skorzystać nie tylko, gdy prowadzi się działalność gospodarczą. Równie dobrze można zdecydować się na leasing konsumencki samochodu. Kto może wziąć auto w leasing w ramach tej oferty?

Leasing konsumencki — co to jest?

Co to jest leasing konsumencki? Jest to oferta kierowana do osób fizycznych. Mogą z niej skorzystać na podobnych zasadach jak przedsiębiorcy. Finansowanie odbywa się na analogicznych zasadach — po ustaleniu wysokości wpłaty własnej i kwoty wykupu leasingobiorca przez określony czas trwania umowy płaci miesięczne raty. Po zakończeniu umowy może wykupić pojazd na własność i korzystać z niego przez kolejne lata.

Leasing konsumencki samochodu wiąże się z brakiem możliwości dokonania odpisów podatkowych. W porównaniu do kredytu samochodowego nie wpływa jednak na obniżenie zdolności kredytowej. Warunki leasingu są tak skonstruowane, że oferta jest korzystna np. dla osób, które zamierzają w niedalekiej przyszłości zaciągnąć kredyt hipoteczny.

Kto oferuje leasing konsumencki? Leasing tego typu oferują te same firmy, które oferują leasing samochodu dla firm.

Kto może skorzystać z leasingu dla klientów indywidualnych?

Zrozumienie, na czym polega leasing prywatny, ułatwia wyjaśnienie, do kogo jest kierowany. Z ofert leasingu mogą skorzystać osoby nieprowadzące działalności gospodarczej i potrzebujące samochodu do celów prywatnych. Leasing dla klientów prywatnych polega na finansowaniu auta w taki sam sposób jak w przypadku firm. Finansowanie obejmuje wpłatę własną, a także ustaloną na początku kwotę wykupu. Warunki leasingu są elastyczne, dlatego samochód w leasing na osobę prywatną można wziąć zarówno na kilkanaście miesięcy, jak i na kilka lat.

Umowę leasingu prywatnego zawiera się z zainteresowanymi osobami na podstawie uproszczonych procedur, jeśli cena samochodu nie przekracza 150 tysięcy złotych. W takich przypadkach wystarczy podpisać umowę i przedstawić dokument tożsamości. Jeśli wartość auta jest wyższa, jego nabycie wymaga przedstawienia dodatkowych dokumentów zgodnie z wymaganiami firmy leasingowej.

Jak kupić auto w leasingu konsumenckim, gdy chce się nabyć samochód używany? Auto używane finansuje się tak samo jak nowe. Jedyna różnica polega na limicie maksymalnego wieku dla pojazdu używanego. Zbyt stare samochody nie mogą stanowić przedmiotu leasingu.

Leasing konsumencki samochodu — wady i zalety

Główną zaletą leasingu konsumenckiego jest możliwość nabycia komfortowego, nowego samochodu bez spełniania skomplikowanych warunków i obniżania zdolności kredytowej. Leasingobiorca może korzystać z pojazdu w dowolny sposób. Nie obowiązuje go limit kilometrów ani zakaz wyjazdów za granicę, który pojawia się w umowach najmu aut z wypożyczalni. Dodatkowo leasing dla osób prywatnych nie obniża zdolności kredytowej, dlatego ułatwia realizowanie innych ważnych celów.

Wadą leasingu konsumenckiego jest brak korzyści podatkowych, które pojawiają się w przypadku przedsiębiorców. Firmy leasingowe podają często wysokość raty netto, gdyż podatek VAT w wysokości 23% jest odliczany przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Rata miesięczna brutto jest wyższa, a klient prywatny nie może jej obniżyć, gdyż nie jest płatnikiem VAT. Ponadto leasing konsumencki daje mniejsze możliwości negocjowania warunków umowy. Warunki oferowane przedsiębiorcom są elastyczniejsze, jednak mimo tych ograniczeń leasing dla osób prywatnych jest atrakcyjną ofertą dla konsumentów zainteresowanych nowym samochodem.

Dowiedz się więcej
o naszej firmie

Pamiętaj, że podczas konsultacji, możesz zadać nam dowolne pytanie - nasz specjalista pomoże przy wyborze samochodu oraz dopasowaniu najlepszego finansowania oraz szczegółowo wyjaśni cały proces.

Tło z biurem MyLease
Zdjęcie komputera z kalkulatorami
Zdjęcie komputera z kalkulatorami

Umów się na
bezpłatną konsultację

Pamiętaj, że podczas konsultacji, możesz zadać nam dowolne pytanie - nasz specjalista pomoże przy wyborze samochodu, dopasowaniu najlepszego finansowania oraz szczegółowo wyjaśni cały proces.

Dowiedz się więcej na temat opcji finansowania

Leasing jest aktualnie najpopularniejszą metodą finansowania samochodów przez firmy oraz osoby fizyczne.

Jest to nowoczesna forma użytkowania pojazdu przez wskazany w umowie okres przy określonym limicie kilometrów.

Jest to nowoczesna forma użytkowania pojazdu przez wskazany w umowie okres przy określonym limicie kilometrów.

Jest udzielana przez firmy leasingowe i jest przeznaczona tylko na sfinansowanie środków trwałych.

Sprawdź nasze inne marki oraz segmenty

Logo segmentu Suzuki
Zdjęcie samochodu z segmentu Suzuki

Suzuki

Logo segmentu Peugeot
Zdjęcie samochodu z segmentu Peugeot

Peugeot

Logo segmentu BMW
Zdjęcie samochodu z segmentu BMW

BMW

Logo segmentu Volkswagen
Zdjęcie samochodu z segmentu Volkswagen

Volkswagen

Logo segmentu Mazda
Zdjęcie samochodu z segmentu Mazda

Mazda

Logo segmentu Opel
Zdjęcie samochodu z segmentu Opel

Opel

Logo segmentu Hyundai
Zdjęcie samochodu z segmentu Hyundai

Hyundai

Logo segmentu Skoda
Zdjęcie samochodu z segmentu Skoda

Skoda

Logo segmentu Renault
Zdjęcie samochodu z segmentu Renault

Renault