MyLease logo png

Artykuł

Jak postępować po stłuczce? – dowiedz się co Ci przysługuje

Stłuczka samochodowa to sytuacja, która może się przydarzyć każdemu kierowcy, niezależnie od doświadczenia. W takiej chwili ważne jest zachowanie spokoju i skorzystanie z odpowiednich kroków, aby skutecznie poradzić sobie z konsekwencjami wypadku. W tym artykule omówimy, jak postępować po stłuczce, a także  wyjaśnimy kiedy przysługuje Ci odszkodowanie i/lub samochodem zastępczym i w jaki sposób się o nie ubiegać.

1. Zadbaj o bezpieczeństwo

Pierwszym krokiem jest upewnienie się, że wszyscy uczestnicy stłuczki są bezpieczni. Jeśli wypadek miał miejsce na ruchliwej drodze, postaraj się wycofać pojazdy na pobocze, aby uniknąć kolejnych potencjalnych zagrożeń.

2. Wezwij pomoc

Jeśli w stłuczce ucierpiała osoba lub pojawiły się duże uszkodzenia, niezwłocznie wezwij służby ratunkowe oraz policję. Ich obecność pomoże udokumentować zdarzenie i sporządzić odpowiednie raporty, które przydadzą się przy dalszych krokach np. przy ubezpieczeniu.

3. Zbierz informacje

Wymień się danymi z innym kierowcą: imię, nazwisko, numer telefonu, numer rejestracyjny oraz dane ubezpieczenia. Zbierz także dane świadków zdarzenia, jeśli są tacy. Dokonaj również fotografii uszkodzeń, miejsca zdarzenia i warunków pogodowych.

4. Zgłoś szkodę do ubezpieczyciela

Skontaktuj się z Twoim ubezpieczycielem lub ubezpieczycielem osoby, która spowodowała wypadek i zgłoś szkodę. Jeśli to nie Ty byłeś sprawcom wydarzenia, to w takim przypadku, ubezpieczenie sprawcy powinno pokryć koszty naprawy samochodu, a także ewentualne koszty związane z obrażeniami ciała. Opowiedz o całym zdarzeniu, dostarcz dokumenty i zdjęcia, które ułatwią proces likwidacji szkody. Jeśli doszło do obrażeń lub kontuzji, ważne jest uzyskanie dokumentacji medycznej zawierającej dane dotyczące rozpoznania, przebiegu leczenia oraz kosztów związanych z usługami medycznymi. Warto także skorzystać ze wsparcia rzeczoznawcy, który dokładnie oceni stan techniczny uszkodzonego pojazdu oraz określi koszty jego naprawy. Po złożeniu wniosku ubezpieczyciel na podstawie przedstawionych dokumentów dokona wyceny strat i zaoferuje odpowiednią kwotę odszkodowania.

5. Rozważ skorzystanie z samochodu zastępczego

Jeśli Twój pojazd wymaga naprawy, a jesteś niezdolny do prowadzenia, zastanów się nad skorzystaniem z samochodu zastępczego. Wiele firm ubezpieczeniowych oferuje tę opcję w ramach polisy OC lub AC. Jeżeli do zdarzenia drogowego nie doszło z naszej winy, możemy ubiegać się o otrzymanie samochodu zastępczego opłacanego z polisy OC sprawcy, o ile żaden inny samochód nie jest zarejestrowany na nasze nazwisko. Jeśli pojazd jest niezdatny do użytku z naszej winy, to pojazd zastępczy opłacany przez ubezpieczyciela dostaniemy wyłącznie wówczas, gdy mieliśmy wykupione nieobowiązkowe ubezpieczenie AC. Pojazd zastępczy przysługuje poszkodowanemu w kolizji lub wypadku przez cały okres, w którym uszkodzone auto znajduje się w warsztacie

6. Współpracuj z warsztatem naprawczym

Jeśli Twój samochód wymaga naprawy, skorzystaj z warsztatu naprawczego wskazanego przez Twojego ubezpieczyciela. Upewnij się, że warsztat jest renomowany i oferuje gwarancję na wykonane prace.

7. Zachowaj wszystkie dokumenty

W trakcie procesu likwidacji szkody zachowuj wszystkie dokumenty związane z wypadkiem, włącznie z korespondencją z ubezpieczycielem i warsztatem naprawczym.

Podsumowując, stłuczka samochodowa to sytuacja stresująca, ale odpowiednie działania mogą pomóc w skutecznym załatwieniu wszelkich spraw formalnych. Ważne jest, aby skontaktować się z ubezpieczycielem, zgłosić szkodę, a jeśli masz taką możliwość i potrzebę, skorzystać z samochodu zastępczego. Pamiętaj o zachowaniu dokumentacji i współpracy z profesjonalnymi warsztatami naprawczymi.

Dowiedz się więcej
o naszej firmie

Pamiętaj, że podczas konsultacji, możesz zadać nam dowolne pytanie - nasz specjalista pomoże przy wyborze samochodu oraz dopasowaniu najlepszego finansowania oraz szczegółowo wyjaśni cały proces.

Tło z biurem MyLease
Zdjęcie komputera z kalkulatorami
Zdjęcie komputera z kalkulatorami

Umów się na
bezpłatną konsultację

Pamiętaj, że podczas konsultacji, możesz zadać nam dowolne pytanie - nasz specjalista pomoże przy wyborze samochodu, dopasowaniu najlepszego finansowania oraz szczegółowo wyjaśni cały proces.

Dowiedz się więcej na temat opcji finansowania

Leasing jest aktualnie najpopularniejszą metodą finansowania samochodów przez firmy oraz osoby fizyczne.

Jest to nowoczesna forma użytkowania pojazdu przez wskazany w umowie okres przy określonym limicie kilometrów.

Jest to nowoczesna forma użytkowania pojazdu przez wskazany w umowie okres przy określonym limicie kilometrów.

Jest udzielana przez firmy leasingowe i jest przeznaczona tylko na sfinansowanie środków trwałych.

Sprawdź nasze inne marki oraz segmenty

Logo segmentu Suzuki
Zdjęcie samochodu z segmentu Suzuki

Suzuki

Logo segmentu Peugeot
Zdjęcie samochodu z segmentu Peugeot

Peugeot

Logo segmentu BMW
Zdjęcie samochodu z segmentu BMW

BMW

Logo segmentu Volkswagen
Zdjęcie samochodu z segmentu Volkswagen

Volkswagen

Logo segmentu Mazda
Zdjęcie samochodu z segmentu Mazda

Mazda

Logo segmentu Opel
Zdjęcie samochodu z segmentu Opel

Opel

Logo segmentu Hyundai
Zdjęcie samochodu z segmentu Hyundai

Hyundai

Logo segmentu Skoda
Zdjęcie samochodu z segmentu Skoda

Skoda

Logo segmentu Renault
Zdjęcie samochodu z segmentu Renault

Renault