MyLease logo png

Artykuł

Leasing bez tajemnic – zasady, rodzaje, procedura

Leasing to atrakcyjna forma finansowania nowego samochodu, przeznaczona zarówno dla firm, jak i klientów indywidualnych. Mogą z niej skorzystać osoby zainteresowanie autami dowolnej klasy, wyprodukowanymi przez marki takie jak: Mercedes, Audi oraz Opel. Przystępne raty leasingowe i możliwość indywidualnego ustalenia czasu trwania umowy sprawiają, że podpisanie umowy leasingu nie stanowi nadmiernego obciążenia dla budżetu. Jak działa leasing?

Jakie są rodzaje leasingu?

Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje leasingu. Leasing finansowy umożliwia zaliczenie przedmiotu leasingu do majątku przedsiębiorcy i dokonywanie odpisów amortyzacyjnych. Odpisy zwiększają koszty uzyskania przychodu i jednocześnie obniżają wysokość należnego podatku dochodowego. Leasingobiorca płaci VAT od zakupu samochodu w całości od razu po podpisaniu umowy. Po zakończeniu umowy pojazd automatycznie przechodzi na własność leasingobiorcy.

Jak działa leasing operacyjny? Jest to umowa korzystniejsza dla większości leasingobiorców ze względu na niższe koszty. Firma leasingowa samodzielnie dokonuje odpisów amortyzacyjnych, natomiast leasingobiorca może odliczać podatek VAT z rat leasingowych. Po zakończeniu umowy ma prawo do wykupienia pojazdu za ustaloną wcześniej kwotę.

Leasing dla firm — zasady

Jak wygląda leasing samochodowy w praktyce? Zasady jego przyznawania są proste. Przedsiębiorcy, którzy decydują się na auto o wartości do 150 tysięcy złotych, muszą przygotować podstawowe dokumenty dotyczące firmy i dowód tożsamości. W przypadku droższych pojazdów firma leasingowa wskazuje im listę dodatkowych dokumentów, które są niezbędne do zbadania płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Jeśli chodzi o leasing samochodowy, zasady finansowania umożliwiają ustalenie indywidualnego okresu trwania umowy oraz wysokości wpłaty początkowej i kwoty wykupu. Oferty leasingu są dzięki temu elastyczne i dopasowane do potrzeb konkretnego klienta. W przypadku leasingu możliwe jest skorzystanie z oferty bez obowiązkowej wpłaty własnej lub bez konieczności wykupu. Jeśli chodzi o leasing dla firm, zasady dla nowych przedsiębiorstw są nieco bardziej restrykcyjne. Firmy leasingowe z reguły wymagają od nich wniesienia obowiązkowego wkładu własnego, który zwiększa ich wiarygodność.

Okres umowy leasingu można skracać lub wydłużać, by dopasować wysokość rat do możliwości finansowych leasingobiorcy. Firma leasingowa określa minimalny i maksymalny okres trwania umowy. Okres umowy leasingu przeciętnie trwa 2-3 lata. Po jej zakończeniu od razu można podpisać nową umowę i wybrać kolejny samochód w ramach leasingu. W przypadku leasingu finansowego zakończenie umowy jest równoznaczne z uzyskaniem dotychczasowego auta na własność, jednak nie wyklucza to możliwości zawarcia kolejnej umowy z leasingodawcą.

Jak wygląda leasing samochodowy dla klientów indywidualnych?

Osoby prywatne również mogą zdecydować się na samochód w leasingu. Zasady przyznawania leasingu w ich przypadku są podobne do warunków stawianych przedsiębiorcom. Klienci indywidualnie nie uzyskują korzyści podatkowych z leasingu, jednak nie obniżają swojej zdolności kredytowej. Dzięki temu mogą uzyskać kredyt hipoteczny lub na inny cel w odpowiedniej wysokości.

Dodatkowo w leasingu samochodów osobowych dla osób prywatnych nie trzeba przechodzić przez długie procedury, związane z uzyskiwaniem zaświadczeń o dochodach i wypełnianiem skomplikowanych wniosków. Jest to duże udogodnienie w porównaniu do kredytów samochodowych, których uzyskanie wymaga często kilku tygodni oczekiwania na decyzję banku.

Dowiedz się więcej
o naszej firmie

Pamiętaj, że podczas konsultacji, możesz zadać nam dowolne pytanie - nasz specjalista pomoże przy wyborze samochodu oraz dopasowaniu najlepszego finansowania oraz szczegółowo wyjaśni cały proces.

Tło z biurem MyLease
Zdjęcie komputera z kalkulatorami
Zdjęcie komputera z kalkulatorami

Umów się na
bezpłatną konsultację

Pamiętaj, że podczas konsultacji, możesz zadać nam dowolne pytanie - nasz specjalista pomoże przy wyborze samochodu, dopasowaniu najlepszego finansowania oraz szczegółowo wyjaśni cały proces.

Dowiedz się więcej na temat opcji finansowania

Leasing jest aktualnie najpopularniejszą metodą finansowania samochodów przez firmy oraz osoby fizyczne.

Jest to nowoczesna forma użytkowania pojazdu przez wskazany w umowie okres przy określonym limicie kilometrów.

Jest to nowoczesna forma użytkowania pojazdu przez wskazany w umowie okres przy określonym limicie kilometrów.

Jest udzielana przez firmy leasingowe i jest przeznaczona tylko na sfinansowanie środków trwałych.

Sprawdź nasze inne marki oraz segmenty

Logo segmentu Suzuki
Zdjęcie samochodu z segmentu Suzuki

Suzuki

Logo segmentu Peugeot
Zdjęcie samochodu z segmentu Peugeot

Peugeot

Logo segmentu BMW
Zdjęcie samochodu z segmentu BMW

BMW

Logo segmentu Volkswagen
Zdjęcie samochodu z segmentu Volkswagen

Volkswagen

Logo segmentu Mazda
Zdjęcie samochodu z segmentu Mazda

Mazda

Logo segmentu Opel
Zdjęcie samochodu z segmentu Opel

Opel

Logo segmentu Hyundai
Zdjęcie samochodu z segmentu Hyundai

Hyundai

Logo segmentu Skoda
Zdjęcie samochodu z segmentu Skoda

Skoda

Logo segmentu Renault
Zdjęcie samochodu z segmentu Renault

Renault