MyLease logo png

Artykuł

Leasing dla firm – wszystko co musisz wiedzieć

Leasing jest jedną z najpopularniejszych metod finansowania samochodów, maszyn lub innych przedmiotów przez przedsiębiorców. W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat leasingu dla firm oraz sposoby samodzielnego obliczenia wysokości raty leasingowej.

Co oznacza leasing dla firmy?

Leasing dla firm to coraz bardziej popularny sposób na sfinansowanie samochodu lub innego środka trwałego potrzebnego do lepszego i sprawniejszego działania działalności gospodarczej. Nie ma znaczenia, z jakiej jest się branży. Ubiegać się o leasing może każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą. Rozpoczynając działalność firmy albo chcąc ją rozszerzać, przedsiębiorca często musi zainwestować duże środki pieniężne. Okazuje się, że kredyty są wysoko oprocentowane albo ciężko je uzyskać. Leasing staje się tak popularny, gdyż rozwiązuje te dwa problemy. Pierwszym plusem jest to, że stosunkowo łatwo go uzyskać. W większości przypadków leasingobiorca nie musi okazywać żadnych dokumentów finansowych, bo cała procedura odbywa się w trybie uproszczonym. Drugi plus to szybkość uzyskania leasingu dla firm. Zazwyczaj w ciągu tygodnia przedsiębiorca odbiera przedmiot leasingu i może już na nim zarabiać. Kolejną sprawą jest niskie oprocentowanie. Leasing jest po prostu tani. Co więcej, leasingodawca do każdego przedsiębiorcy podchodzi indywidualnie. Często możemy otrzymać ciekawe formy spłacania rat. Przykładem takiego indywidualnego podejścia są raty sezonowe. Leasing pozwala na usystematyzowanie wydatków i lepsze zaplanowanie inwestycji. Przez to, że podczas branie leasingu, przedsiębiorca nie musi wpłacać dużej sumy na początek, pieniądze zostają na inne formy rozruchu firmy. Leasing daje również możliwość odliczenia VAT. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na leasing samochodu osobowego lub leasing maszyny może odliczyć 50%, lub 100% VAT od każdej raty leasingowej. W zależności od użytkowania i rodzaju przedmiotu leasingu.

Jak wziąć leasing dla firm?

Sprawa jest bardzo prosta a leasingobiorca, czyli przedsiębiorca szukający leasingu (np. leasingu samochodu), nie musi tracić czasu. Większość zadań i dopilnowanie wszystkich procedur jest na głowie doradcy leasingowego. Najważniejszą rzeczą, którą powinien zrobić przedsiębiorca, jest znalezienie odpowiedniego samochodu lub maszyny. Aby przedmiot leasingu nie został sprzedany podczas formalności leasingowych, najlepiej wpłacić sprzedającemu zaliczkę. Taka rezerwacja zaoszczędzi nerwów. Kiedy mamy już przedmiot leasingu zgłaszamy się do doradcy leasingowego. Doradca robi wstępny wywiad, aby dopasować firmę leasingową z najkorzystniejszą ofertą. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na jakość oferty. Po wyborze leasingodawcy, doradca prosi o podstawowe dokumenty. W procedurze uproszczonej, czyli jeśli przedmiot leasingu nie przekracza 150 tysięcy netto, wystarczy potwierdzenie naszej osoby, czyli zazwyczaj dowód osobisty. Jeśli przedmiot leasingu przekracza tą cenę, to doradca poprosi o dokumenty finansowe. Następnie trzeba ustalić warunki umowy. W warunkach umowy najważniejsze do ustalenia są:

  • Wpłata własna
  • Okres leasingu
  • Wartość raty miesięcznej
  • Wykup

Mając dokumenty i wstępne warunki umowy doradca składa wniosek do leasingodawcy i negocjuje z nim warunki. Analityk w banku może zgodzić się na warunki leasingu, które ustaliśmy wcześniej, ale nie musi. Analityk analizuje konkretną osobę i konkretny samochód i decyduje czy zgadza się na leasing na wybranych warunkach, czy je trochę zmienić. Np. Analityk może zgodzić się na leasing, ale ze zwiększoną wpłatą własną. Jeśli warunki zostaną zaakceptowane, to przedsiębiorca powinien wpłacić, opłatę własną na konto leasingodawcy. Jak bank zaksięguje wpłatę, to doradca zajmuje się rejestracją i ubezpieczeniem samochodu. Rejestracja odbywa się w miejscowości, w której mieszka lub pracuje leasingobiorca. Co do ubezpieczenia mamy wybór. Większość leasingodawców wraz z leasingiem oferuje również ubezpieczenia. Możemy zdecydować się na nie lub jak mamy swojego ubezpieczyciela, to na ubezpieczenie obce. Po ubezpieczeniu i rejestracji samochodu leasingodawca przelewa pieniądze za przedmiot leasingu na konto dostawcy. Po tym możemy już odebrać nasz samochód lub maszynę.

Warunki leasingu dla firmy

Warunki leasingu dla każdego przedsiębiorcy mogą być inne. Leasingodawcy inaczej podchodzą do każdego przedsiębiorcy. Najważniejsze jak długo prowadzimy działalność oraz jaka to branża. Do tego dochodzi wiarygodność klienta (spłacanie rat, wpis w bazach), i stan oraz wartość przedmiotu leasingu. Tak naprawdę jest wiele czynników, które decydują o tym, czy dostaniemy leasing i na jakich warunkach go dostaniemy. Przy leasingobiorcach, których firma działa krótko albo ma zaległości w płaceniu rat, leasingodawca albo nie zgadza się na leasing, albo zabezpiecza się np. wysoką wpłatą własną. Przy przedsiębiorcach z większości branży, którzy nigdy nie zalegali z płatnościami, leasingodawca zazwyczaj zgadza się na proponowane warunki i pozwala je negocjować.

Najważniejszymi warunkami leasingu jest harmonogram spłacania rat: wpłata własna, rata miesięczna i wykup na określony okres. W zależności od leasingodawcy mogą pojawić się też dodatkowe koszty. Większość leasingodawców ma określoną tabelę opłat i prowizji. Zazwyczaj można się z niej zwolnić, uiszczając opłatę administracyjną raz w roku. Kolejne koszty generuje ubezpieczenie. Poza opłatą pełnego ubezpieczenia możemy dokupić ubezpieczenie GAP. W wielu firmach dochodzi również opłata za rejestrację przedmiotu leasingu.

Czy leasing dla firm się opłaca?

Leasing dla firm jest na tą chwilę najbardziej opłacalną formą finansowania dla przedsiębiorców. Nie ważne czy jest się nowym przedsiębiorcą, czy działa się na rynku od lat. Każda firma chce się rozwijać, polepszać i zwiększać jakość pracy oraz pozyskiwać nowych klientów. Do tego przedsiębiorcy często mają świetne pomysły na usprawnienie biznesu. Jedyny problem to zainwestowanie sporych pieniędzy. Leasing jest formą finansowania, która pozwala na ich zdobycie. Leasing jest łatwiejszy do zdobycia niż zwykły kredyt, a do tego jest zazwyczaj tańszy, co pozwala zaoszczędzić pieniądze na kolejne inwestycje. Leasing najwięcej możliwości daje przedsiębiorcom, którzy mają duże możliwości w zakresie optymalizacji wydatków, włącznie z odliczeniem podatku VAT.

Kalkulator leasingu dla firm

Kalkulator leasingowy to narzędzie, który ułatwi i przyśpieszy znalezienie najlepszego finansowania dla nas lub naszej firmy. Wystarczy, że znamy podstawowe informacje o przedmiocie leasingu:

  • Markę i model przedmiotu leasingu
  • Cenę
  • Wiek przedmioty

Do tego powinniśmy przemyśleć jakie warunki umowy nas interesują:

  • Wpłata własna
  • Czas umowy
  • Wykup

Informacje możemy wprowadzić w kalkulatorze leasingu, który wyliczy nam wszystkie wartości i pokaże najważniejszą informację: Ile wyniesie nas rata miesięczna. Oczywiście, zanim podpiszemy umowę, warunki można zmienić i negocjować jak najlepsze. Kalkulator leasingu daje jednak podgląd pod to, czy jesteśmy w stanie opłacać dany przedmiot i rozeznać się w ofertach. Kalkulator leasingu znajdziecie na naszej stronie – kalkulator leasingowy.

Dowiedz się więcej
o naszej firmie

Pamiętaj, że podczas konsultacji, możesz zadać nam dowolne pytanie - nasz specjalista pomoże przy wyborze samochodu oraz dopasowaniu najlepszego finansowania oraz szczegółowo wyjaśni cały proces.

Tło z biurem MyLease
Zdjęcie komputera z kalkulatorami
Zdjęcie komputera z kalkulatorami

Umów się na
bezpłatną konsultację

Pamiętaj, że podczas konsultacji, możesz zadać nam dowolne pytanie - nasz specjalista pomoże przy wyborze samochodu, dopasowaniu najlepszego finansowania oraz szczegółowo wyjaśni cały proces.

Dowiedz się więcej na temat opcji finansowania

Leasing jest aktualnie najpopularniejszą metodą finansowania samochodów przez firmy oraz osoby fizyczne.

Jest to nowoczesna forma użytkowania pojazdu przez wskazany w umowie okres przy określonym limicie kilometrów.

Jest to nowoczesna forma użytkowania pojazdu przez wskazany w umowie okres przy określonym limicie kilometrów.

Jest udzielana przez firmy leasingowe i jest przeznaczona tylko na sfinansowanie środków trwałych.

Sprawdź nasze inne marki oraz segmenty

Logo segmentu Suzuki
Zdjęcie samochodu z segmentu Suzuki

Suzuki

Logo segmentu Peugeot
Zdjęcie samochodu z segmentu Peugeot

Peugeot

Logo segmentu BMW
Zdjęcie samochodu z segmentu BMW

BMW

Logo segmentu Volkswagen
Zdjęcie samochodu z segmentu Volkswagen

Volkswagen

Logo segmentu Mazda
Zdjęcie samochodu z segmentu Mazda

Mazda

Logo segmentu Opel
Zdjęcie samochodu z segmentu Opel

Opel

Logo segmentu Hyundai
Zdjęcie samochodu z segmentu Hyundai

Hyundai

Logo segmentu Skoda
Zdjęcie samochodu z segmentu Skoda

Skoda

Logo segmentu Renault
Zdjęcie samochodu z segmentu Renault

Renault