MyLease logo png

Artykuł

Leasing samochodu w 2023 roku – jakie zmiany?

Zawarcie umowy leasingu dla części przedsiębiorców może być obecnie mniej korzystne niż jeszcze kilkanaście miesięcy wcześniej. Zmiany związane z Polskim Ładem objęły również możliwość sprzedaży auta poleasingowego bez podatku. Czy koszt leasingu samochodu w 2023 wzrośnie? Czy nadal warto z niego korzystać?

Czy leasing samochodu osobowego jest opłacalny?

Jeśli chodzi o leasing samochodowy, koszty jego zaciągnięcia są atrakcyjne pomimo zmian w prawie podatkowym. Leasing operacyjny samochodu umożliwia odliczanie podatku VAT, a także obniżenie wysokości podatku dochodowego. Korzyści podatkowe obowiązują przez cały czas trwania umowy leasingu. Biorąc auto w leasing, koszty można odliczać również w inny sposób. Leasing finansowy wymaga zapłacenia podatku VAT w całości, dlatego kwota należnego VAT zmienia się w pierwszych miesiącach trwania leasingu, a nie przez całą umowę. Obie formy leasingu są opłacalne, jeśli przedsiębiorca potrzebuje nowego i sprawnego samochodu do prowadzenia działalności.

W przypadku, gdy przedsiębiorca bierze auto w leasing, koszty rat leasingowych są korzystniejsze z punktu wiedzenia księgowego niż raty kredytu samochodowego. Dodatkowo leasing jest łatwiej dostępny niż kredyt już na początkowym etapie prowadzenia działalności. Formalności są uproszczone, dlatego ich spełnienie nie generuje dodatkowych kosztów i wymaga niewiele czasu.

Jak księgować leasing samochodu osobowego? Leasing auta można wliczyć do kosztów uzyskania przychodu w określonej części. W popularniejszym leasingu operacyjnym niezmiennie w 2023 roku będzie można ująć w kosztach raty leasingowe, a VAT odliczać w ujęciu miesięcznym. Amortyzacja jest natomiast po stronie leasingodawcy. W leasingu finansowym amortyzacja jest kosztem leasingobiorcy, a podatek VAT płaci się jednorazowo na początku trwania umowy.

Część przedsiębiorców obniżała całkowity koszt leasingu przez szybką sprzedaż auta poleasingowego bez podatku. Obecnie zmiany w przepisach uniemożliwiają taką praktykę. Przez 6 lat po zakończeniu leasingu przedsiębiorca będzie zobowiązany do zapłacenia podatku za sprzedaż samochodu, który był przedmiotem umowy leasingu operacyjnego lub finansowego.

Leasing samochodu w 2023 roku — czy warto z niego skorzystać?

Rata leasingowa samochodu osobowego a koszty w 2023 roku to temat interesujący dla przedsiębiorców z wielu branż. W każdej z nich wciąż opłaca się korzystać z leasingu, jednak coraz większa grupa firm będzie stawiać na nowy leasing bez wykupu pojazdu. Używane auto poleasingowe będzie mogła sprzedaż firma leasingowa, natomiast przedsiębiorcy będą częściej decydować się na leasing kolejnego auta bez wykupu poprzedniego. Takie rozwiązanie ograniczy koszty związane z utrzymywaniem zbędnych pojazdów przez przedsiębiorców i trudności w ich sprzedaży na korzystnych warunkach. Podpisanie nowej umowy leasingu zapewni firmie możliwość korzystania z nowszego i bardziej komfortowego auta.

Dla przedsiębiorców leasing jest opłacalny również ze względu na elastyczne zasady finansowania. Formalności są uproszczone do minimum, a podpisanie umowy leasingu samochodu jest możliwe już w pierwszych dniach prowadzenia działalności. Wpłata własna wymagana od nowych przedsiębiorców może być wliczona do kosztów prowadzenia działalności, dlatego obniża wysokość podatku. Dodatkowo możliwy jest leasing samochodu używanego, który w 2023 roku nie ulegnie żadnym dużym zmianom. Dzięki temu w przypadku leasingu samochodu osobowego nie dojdzie do dużych zmian na rynku, a zainteresowanie ofertą z pewnością utrzyma się na poziomie podobnym do lat poprzednich.

Dowiedz się więcej
o naszej firmie

Pamiętaj, że podczas konsultacji, możesz zadać nam dowolne pytanie - nasz specjalista pomoże przy wyborze samochodu oraz dopasowaniu najlepszego finansowania oraz szczegółowo wyjaśni cały proces.

Tło z biurem MyLease
Zdjęcie komputera z kalkulatorami
Zdjęcie komputera z kalkulatorami

Umów się na
bezpłatną konsultację

Pamiętaj, że podczas konsultacji, możesz zadać nam dowolne pytanie - nasz specjalista pomoże przy wyborze samochodu, dopasowaniu najlepszego finansowania oraz szczegółowo wyjaśni cały proces.

Dowiedz się więcej na temat opcji finansowania

Leasing jest aktualnie najpopularniejszą metodą finansowania samochodów przez firmy oraz osoby fizyczne.

Jest to nowoczesna forma użytkowania pojazdu przez wskazany w umowie okres przy określonym limicie kilometrów.

Jest to nowoczesna forma użytkowania pojazdu przez wskazany w umowie okres przy określonym limicie kilometrów.

Jest udzielana przez firmy leasingowe i jest przeznaczona tylko na sfinansowanie środków trwałych.

Sprawdź nasze inne marki oraz segmenty

Logo segmentu Suzuki
Zdjęcie samochodu z segmentu Suzuki

Suzuki

Logo segmentu Peugeot
Zdjęcie samochodu z segmentu Peugeot

Peugeot

Logo segmentu BMW
Zdjęcie samochodu z segmentu BMW

BMW

Logo segmentu Volkswagen
Zdjęcie samochodu z segmentu Volkswagen

Volkswagen

Logo segmentu Mazda
Zdjęcie samochodu z segmentu Mazda

Mazda

Logo segmentu Opel
Zdjęcie samochodu z segmentu Opel

Opel

Logo segmentu Hyundai
Zdjęcie samochodu z segmentu Hyundai

Hyundai

Logo segmentu Skoda
Zdjęcie samochodu z segmentu Skoda

Skoda

Logo segmentu Renault
Zdjęcie samochodu z segmentu Renault

Renault