MyLease logo png

Artykuł

Polski Ład, a leasing samochodu – czego się spodziewać

W ramach umowy leasingu możliwe jest wykupienie pojazdu po zakończeniu finansowania. Samochód wykupiony przez przedsiębiorcę może być dalej użytkowany w celach firmowych. Równie dobrze przedsiębiorca może przenieść auto do majątku prywatnego lub przekazać go w darowiźnie. Jak Polski Ład wpłynął na każde z tych rozwiązań? Jakie zmiany w leasingu 2023 dotyczą wykupu auta?

Leasing samochodu a Polski Ład

Po zakończeniu umowy leasingu możliwe jest wykupienie samochodu po wpłaceniu ustalonej wcześniej kwoty wykupu. Jej wysokość wynosi określony procent początkowej wartości auta. Jeśli przedsiębiorca uiści opłatę, może użytkować dalej auto jako jego jedyny właściciel. Tym samym ma prawo do naliczania amortyzacji i zaliczenia wszystkich kosztów użytkowania auta do kosztów prowadzenia działalności. Polski Ład zmienił jednak zasady sprzedaży auta poleasingowego po wykupie na mniej korzystne dla leasingobiorcy.

Polski Ład nie wpłynął znacząco na zainteresowanie leasingiem. Leasing nadal jest jedną z najpopularniejszych form finansowania samochodu przez przedsiębiorców. Dzięki niemu można nabyć nowe, komfortowe i w pełni sprawne auto już od pierwszych dni prowadzenia działalności. Przed zmianą przepisów przedsiębiorca mógł sprzedać samochód poleasingowy już po 6 miesiącach od jego wykupu bez podatku dochodowego. Po zmianach, które wprowadził nowy ład, samochody można sprzedać bez podatku dopiero po 6 latach.

Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu po 2022 roku

Przed wprowadzeniem Polskiego Ładu samochód wykupiony z leasingu i przeznaczony na cele prywatne można było sprzedać bez podatku już po upływie 6 miesięcy. Takie rozwiązanie było korzystne dla przedsiębiorców, gdyż otwierało możliwość zarobienia dodatkowej gotówki. Na sprzedaży samochodu mogli zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, a następnie skorzystać z kolejnego leasingu na nowe auto. Obecnie sprzedaż bez podatku jest możliwa dopiero po 6 latach. Wartość auta po upływie tego okresu jest znacznie niższa, dlatego zysk dla przedsiębiorcy jest znikomy. Podatek jest obowiązkowy, nawet gdy wykup auta wiąże się z jego przekazaniem do celów prywatnych i usunięciem pojazdu z majątku firmy.

Prywatny wykup samochodu dla przedsiębiorców jest tym samym mniej korzystny. Firmy leasingowe częściej oferują umowy leasingowe bez obowiązkowego wykupu auta, który rzadziej interesuje przedsiębiorców. Popularność umów bez wykupu wzrosła w szczególności wśród przedsiębiorców, którzy do prowadzenia działalności potrzebują nowego i sprawnego auta ciężarowego lub dostawczego. Wykup mniejszego auta osobowego nadal jest korzystny, dlatego samozatrudnieni zawierają umowy leasingowe z opcją wykupu prywatnego auta. Brak możliwości jego korzystnej sprzedaży bez podatku nie stanowi dla nich większego problemu.

Wykup samochodu służbowego a darowizna dla członka rodziny

Jeśli chodzi o leasingowany samochód, nowy ład podatkowy nie zmienił zasad przekazywania darowizny dla członków rodziny. Darowizna nadal może być przekazywana bez podatku. Dzięki temu wykup pojazdu może być korzystny, mimo zmian wprowadzonych przez podatkowy nowy ład. Samochody w leasingu przekazywane po wykupie bliskim krewnym nie generują kosztów w firmie i jednocześnie nie są objęte opodatkowaniem po ich zbyciu. Darowizna na rzecz żony, dziecka lub rodzica odbywa się na tych samych zasadach co darowizna pieniędzy albo innych przedmiotów. Na razie, żadne zmiany w tym zakresie nie są przewidywane, dlatego przedsiębiorcy mogą skorzystać z tej furtki i ograniczyć koszty.

Dowiedz się więcej
o naszej firmie

Pamiętaj, że podczas konsultacji, możesz zadać nam dowolne pytanie - nasz specjalista pomoże przy wyborze samochodu oraz dopasowaniu najlepszego finansowania oraz szczegółowo wyjaśni cały proces.

Tło z biurem MyLease
Zdjęcie komputera z kalkulatorami
Zdjęcie komputera z kalkulatorami

Umów się na
bezpłatną konsultację

Pamiętaj, że podczas konsultacji, możesz zadać nam dowolne pytanie - nasz specjalista pomoże przy wyborze samochodu, dopasowaniu najlepszego finansowania oraz szczegółowo wyjaśni cały proces.

Dowiedz się więcej na temat opcji finansowania

Leasing jest aktualnie najpopularniejszą metodą finansowania samochodów przez firmy oraz osoby fizyczne.

Jest to nowoczesna forma użytkowania pojazdu przez wskazany w umowie okres przy określonym limicie kilometrów.

Jest to nowoczesna forma użytkowania pojazdu przez wskazany w umowie okres przy określonym limicie kilometrów.

Jest udzielana przez firmy leasingowe i jest przeznaczona tylko na sfinansowanie środków trwałych.

Sprawdź nasze inne marki oraz segmenty

Logo segmentu Suzuki
Zdjęcie samochodu z segmentu Suzuki

Suzuki

Logo segmentu Peugeot
Zdjęcie samochodu z segmentu Peugeot

Peugeot

Logo segmentu BMW
Zdjęcie samochodu z segmentu BMW

BMW

Logo segmentu Volkswagen
Zdjęcie samochodu z segmentu Volkswagen

Volkswagen

Logo segmentu Mazda
Zdjęcie samochodu z segmentu Mazda

Mazda

Logo segmentu Opel
Zdjęcie samochodu z segmentu Opel

Opel

Logo segmentu Hyundai
Zdjęcie samochodu z segmentu Hyundai

Hyundai

Logo segmentu Skoda
Zdjęcie samochodu z segmentu Skoda

Skoda

Logo segmentu Renault
Zdjęcie samochodu z segmentu Renault

Renault