Zdjęcie komputera z kalkulatorami

Nasz doradca chętnie pomoże Ci przy wyborze pojazdu lub odpowiedniego finansowania.

FinansowanieLeasing

Leasing

Na czym polega leasing?

Nazwa leasing pochodzi od angielskiego, gdzie lease co oznacza wynajmować lub dzierżawić. W Polsce potocznie, ale także prawnie rozróżnia się leasing od wynajmu długoterminowego (inaczej niż w prawie anglosaskim). Czy jest zatem leasing? Jest to umowa stosunków cywilnoprawnych, w ramach której finansujący, zwany leasingodawcą przekazuje drugiej stronie korzystającej tzw. Leasingobiorcy prawo do korzystania określonej rzeczy (pojazdu lub rzeczy nieruchomej), w czasie określonym warunkami umowy oraz za określoną cenę. Na wartość umowy składają się ustalone w harmonogramie kontraktu, opłata wstępna, raty miesięczne oraz wykup przedmiotu leasingu.

Zalety leasingu i podatki

Zakup nowego pojazdu lub innego przedmiotu to zazwyczaj spory wydatek dla przedsiębiorstwa, natomiast wybór oferty leasingowej pozwala na niewielkie zaangażowanie własnego kapitału. Dzięki temu unikamy ryzyka związanego z utratą płynności finansowej firmy. Rozkładamy wartość auta w czasie, jednocześnie korzystając z tarczy podatkowej. Korzystający z każdej raty leasingowej, począwszy od czynszu inicjalnego, odliczyć może podatek dochodowy oraz VAT w przysługującej wielkości.

Większość przedsiębiorców użytkuje pojazdu w sposób mieszany, korzystając z niego w firmie oraz prywatnie. Wtedy przysługuje odliczenie 50% VAT oraz 75% wysokości podatku dochodowego.

W przypadku wykorzystania przedmiotu leasingowanego wyłączni do celów prowadzenia działalności odliczamy 100% podatku. Taki pojazd należy zgłosić w urzędzie skarbowym oraz ewidencjonować przebieg kilometrów.

Rodzaje umów leasingowych

Wyróżniamy dwa główne rodzaje leasingu. Wariantem najbardziej popularnych jest leasing operacyjny. Ta forma finansowania pozwala odliczyć raty leasingowe od kosztu uzyskania przychodu przedsiębiorcy. Amortyzacja przedmiotu leasingu leży po stronie finansującego. Z reguły czas trwania umowy leasingu operacyjnego jest krótszy niż normatywne cykl eksploatacji przedmiotu umowy, a także krótszy niż standardowy okres amortyzacji.

Drugi wariant umowy to tzw. leasing finansowy, zwany także kapitałowym. W tym wypadku kwestie podatkowe uregulowane są podobnie jak w przypadku kredytu. Przedmiot kontaktu stanowi własność finansującego, ale nie podlega u niego amortyzacji. Leasingobiorca zaś użytkuje przedmiot za cenę rat miesięcznych. Po okresie podstawowym umowy następuje przewłaszczenie, na warunkach wcześniej ustalonych. Korzystający opłaca miesięczne noty obciążeniowe, gdzie tylko część odsetka stanowi koszt uzyskania przychodu. Istotny jest natomiast fakt, że podatek VAT opłacany jest jednorazowo z góry całości za cały okres umowy.

Znane także jest pojęcie leasingu zwrotnego, który następuje, gdy firma oddaje własny środek trwały firmie leasingowej, która go kupuje i oddaje w użytkowanie sprzedającemu. Dzięki temu przedsiębiorca otrzymuje zastrzyk gotówki i spłaca raty leasingowe zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Czym się kierować przy wyborze oferty leasingowej?

Dzięki nowoczesnym narzędziom, zanim podejmiemy decyzje o wyborze pojazdu, możemy zweryfikować dostępność modeli w naszym budżecie. Wystarczy w kalkulatorze leasingowym określić wartość opłaty wstępnej, okresu umowy i wartości wykupu, aby poznać ratę miesięczną. Można także jako priorytet ustalić wartość miesięcznego zobowiązania i dzięki porównywarce leasingowej samochodów, przekonać się, na jaki model nas stać, jakie marki znajdują się w obecnie preferowanej miesięcznej racie.

Obowiązujące procedury oraz podpisanie umowy leasingowej

W większości przypadków korzystamy z tzw. procedury uproszczonej, co oznacza, że przedsiębiorca oświadcza o poziomu przychodów swojej firmy oraz przedstawia dowód tożsamości właściciela lub reprezentanta firmy. W przypadku działalności gospodarczych oraz spółek cywilnych i jawnych także małżonek właściciela lub wspólnika musi wyrazić zgodę na zaciągniecie zobowiązania. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy małżonkowie posiadają rozdzielność majątkową.

Finansujący zweryfikuje naszą wiarygodność, korzystając z baz kredytowych takich jak: BIK, BIG, KRD. Warto zatem regulować rachunki na czas, powoduje to zwiększenie tzw. punktacji scoringowej, czyli naszej oceny zdolności kredytowej przez banki i ułatwi uzyskanie zgody na finansowanie, a także możliwość wniesienie mniejszej opłaty wstępnej.

Okres trwania umowy leasingu i jej zakończenie

Umowa leasingowa powinna trwać minimum 24 miesiące, może zakończyć się nawet po 84 miesiącach. Opłata wstępna natomiast zawiera się pomiędzy 0 a 45% wartości przedmiotu leasingu. Wartości wykupu po okresie umownego użytkowania samochodu także są różne i zależne od okresu umowy oraz stawce amortyzacji, dlatego najkrótsza umowa dwuletnia posiada wartość wykupu minimalnie 19%. Jednocześnie w zależności od okresu, a także przedmiotu leasingu, poziom wykupu może nawet przewyższać 50% jego wartości zakupu.

Po zakończeniu umowy następuje wykup. Użytkujący ma zawsze prawo pierwokupu, nie zawsze jednak musi go dokonywać. Zwykle jednak wartość ta jest znacznie niższa niż wartość rynkowa rzeczy leasingowanej.

Ubezpieczenie przedmiotu leasingu

Przedmiot umowy leasingowej musi obowiązkowo być ubezpieczony zgodnie z warunkami AC i OC, zazwyczaj także NW.

Korzystający może ubezpieczyć przedmiot na własną rękę lub wybrać ofertę koordynowaną przez leasingodawcę. Polisa nie musi być opłacana jednorazowo. Przodujące firmy leasingowe pozwalają na rozłożenie składki ubezpieczeniowej w ratach leasingowych w ciągu pierwszego roku. Istnieją także polisy wieloletnie, które można rozłożyć na raty miesięcznej w całym okresie umowy, co zazwyczaj ma miejsce lub także możliwe jest opłacenie składki z góry za cały okres, na co decydują się firmy, które chcą odpisać cały koszt od podatku z góry.

Zdjęcie naszego kalkulatora

Dowiedz się więcej na temat opcji finansowania

Leasing

Leasing jest aktualnie najpopularniejszą metodą finansowania samochodów przez firmy oraz osoby fizyczne.

Zobacz więcej

Wynajem długoterminowy

Jest to nowoczesna forma użytkowania pojazdu przez wskazany w umowie okres przy określonym limicie kilometrów.

Zobacz więcej

Pożyczka

Jest udzielana przez firmy leasingowe i jest przeznaczona tylko na sfinansowanie środków trwałych.

Zobacz więcej

Porównaj oferty leasingu aż 14 firm

W ciągu kilku minut możesz porównać oferty wielu banków oraz wybrać najlepszą z nich odrazu po wypełnieniu formularza.

Logo Aliora
Logo Alvara
Logo Leasingu Polskiego
Logo Santandera
Logo Cofidisu
Porównaj oferty

Sprawdź nasze inne marki oraz segmenty

Logo segmentu Peugeot
Zdjęcie samochodu z segmentu Peugeot

Peugeot

Logo segmentu BMW
Zdjęcie samochodu z segmentu BMW

BMW

Logo segmentu Volkswagen
Zdjęcie samochodu z segmentu Volkswagen

Volkswagen

Logo segmentu Mazda
Zdjęcie samochodu z segmentu Mazda

Mazda

Logo segmentu Opel
Zdjęcie samochodu z segmentu Opel

Opel

Logo segmentu Hyundai
Zdjęcie samochodu z segmentu Hyundai

Hyundai

Logo segmentu Skoda
Zdjęcie samochodu z segmentu Skoda

Skoda

Logo segmentu Renault
Zdjęcie samochodu z segmentu Renault

Renault

Logo segmentu Seat
Zdjęcie samochodu z segmentu Seat

Seat

Logo segmentu Dacia
Zdjęcie samochodu z segmentu Dacia

Dacia

Logo segmentu Nissan
Zdjęcie samochodu z segmentu Nissan

Nissan

Logo segmentu Toyota
Zdjęcie samochodu z segmentu Toyota

Toyota

Cały proces zamówienia nowego samochodu

05

Auto czeka w salonie lub pod domem/firmą

ODBIÓR
04

Podpisanie umowy oraz niezbędnych dokumentów

UMOWA
03

Zadzwonimy do Ciebie

KONTAKT
02

Wypełnij formularz online

FORMULARZ
01

Wybierz auto oraz warunki umowy

WYBÓR

Poproś o kontakt

Wypełnij formularz a nasz doradza skontktuje się z Toba jak najszybciej.

Administratorem danych, które tu wpisujesz będziemy My, czyli MK Sp. z o.o.. Dane będą przetwarzane w celu marketingu bezpośredniego naszych produktów i usług. Podstawą prawną przetwarzania jest uzasadniony interes Administratora. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.